Dünya

‘ABD, Rusya’nın ATACMS füzelerini engellediğini reddediyor’

Rusya Savunma Bakanlığı, özel askeri harekat bölgesinde bir gün içerisinde 6 adet ATACMS füzesinin imha edildiği açıklamış, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ise bu bilgiyi doğrulamayı reddetmişti.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da Kırım’ı temsil eden milletvekili Mihail Şeremet, Sputnik’e verdiği demeçte, ABD’li yetkilinin Ukrayna’ya verilen ATACMS füzelerinin imha edildiğini doğrulamasını reddetmesini şu sözlerle değerlendirdi:

Batı’nın askeri gücünün propaganda videolarının çok gerisinde kaldığını tüm dünya gördü. Bu yüzden Kirby bariz olan bir şeyi kabul etmekten korkuyor. Askerlerimiz gerçek savaş koşullarında öğreniyor. Bu koşullarda her şey mümkün, dublör yok, kendini ‘save’ etme fırsatı yok, ikinci şans olmayabilir. Bu yüzden Ukraynalı nazilere sağlanan pahalı Batı silahına çok hızlı adapte oluyorlar.

Şimdi ABD’nin, özel askeri harekat bölgesinde marifetini sergileyen ve diğer ülkelerin ithal ettiği etkili Rus silah türlerine karşı adapte olup olmayacağı sorusuna yanıt araması gerektiğini kaydeden Şeremet, “Özel askeri harekat sırasında imha edilen Batı yapımı silaha gelince bu silahlar toplu halde açık meydanlarda seyircileri eğlendirecek. Bu yüzden de ABD’li yetkililerin görüşüne bu teyidine ihtiyacımız yok” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu