Haber

ABD’de kutup soğuğu nedeniyle 7 kişi öldü

ABD’yi etkisi altına alan kutup soğuğu nedeniyle ülke genelinde 200 milyondan fazla kişi tehlikeli kış koşulları konusunda uyarılırken, 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

ABD Ulusal Meteoroloji Servisi, ülkenin orta kuzey bölgeleri ve kuzeydoğu eyaletlerinde hava sıcaklığının rüzgar nedeniyle eksi 34 dereceye kadar düşebileceği uyarısında bulundu. Associated Press’in haberine göre, kutup soğuklarının yol açtığı kış koşulları nedeniyle Portland’da 4 kişi, Wisconsin’de ise 3 evsiz hayatını kaybetti.

OKULLAR A.PATLATILDI

Ülkede 23 eyalette yoğun kar yağışı, buzlanma ve dondurucu soğuk uyarısı yapılırken, 200 milyondan fazla kişi için de “kış koşulları” uyarısı yapıldı. New York, Baltimore ve Washington DC kentleri sezonun ilk karını görürken, özellikle kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde okullar tatil edildi. Ülke genelinde 1 milyondan fazla öğrencinin okullarının kış kuralları nedeniyle kapatıldığı paylaşıldı.

UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

Ülkenin doğu kıyısında 1.300’den fazla uçuş iptal edildi. Oregon, Texas ve Louisiana eyaletlerinde 120 bin ev ve işyerinde elektrik kesintisi yaşandı. Yetkililer, kar yağışının gün içerisinde yağmura ve buzlanmaya dönüşmesi nedeniyle vatandaşlara zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamaları tavsiyesinde bulunuyor.

Aşırı kar yağışı nedeniyle Colorado gibi dağlık eyaletlerde çığ tehlikesine dikkat çekilirken, ülkenin güneydoğu eyaleti Florida’da da gök gürültülü sağanak yağış ve beklenmedik hortum tehlikesine karşı uyarı yapılıyor.

haber-siverek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu