Haber

Afganistan Bir Yasağa Daha İmza Attı! Son Tarih: 60 Bin Kadın İşsiz

Afganistan’da iktidara gelen terör örgütü Taliban, kadınların özgürlüğünü kısıtlayan yasaklara bir yenisini daha ekledi. Kız çocuklarının ilkokula gitmesini yasakladıktan sonra kadın öğretmen ve çalışanların okullara girişini de yasaklayan Taliban yönetimi, yüzünü alamadı.

Güzellik salonlarını kapatma süresi dolmuştur.

Terör örgütü Taliban, 2021’de ABD ve NATO güçlerinin çekilmesiyle Afganistan’da yeniden iktidara geldi. Taliban yönetimi iktidara gelir gelmez kadınların özgürlüğünü kısıtlayan birçok yasak kararına imza attı.

Terör örgütü Taliban eğitim yasaklarını başlattı. Afganistan’da Taliban, kızların ilkokula gitmesini, kadın öğretmenlerin ve işçilerin okullarda okumasını yasakladı.

Üniversiteye giden kız öğrenciler, Taliban yetkilileri tarafından geri gönderildi. Kadınların başlarını örtmeleri ve kapalı giysiler giymeleri istendi.

Eğitimin ardından Taliban yönetimi kadınların halka açık parklara, şenliklere ve spor salonlarına girmesini, sivil toplum kuruluşlarında çalışmasını, dizi ve filmlerde oynamasını yasakladı.

Sıra güzellik salonlarına geldi.

Taliban yönetiminin Afganistan’daki dinlenme salonlarının kapatılması için verdiği bir aylık süre sona erdi.

Güzellik salonları kapalı. Dükkanlar boşaltıldı.

Sürenin dolması ile birlikte dükkanlar kapandı.

Kepenk kapatan dükkan sayısının 12 bine ulaştığı belirtiliyor.

60 binden fazla kadının işsiz olduğu varsayılıyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin geçen haftaki raporuna göre Afganistan, kadın hakları konusunda en kötü sicile sahip ülkelerden biri.

Birleşmiş Milletler’e göre, Taliban’ın iktidarda olduğu 22 ayda ülkedeki cinsiyet eşitliği kötüleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu