Haber

Ankara merkezli 15 ilde eş zamanlı operasyon

15 ilde 54 kişiyi tutuklamak için başlatılan operasyonda bugüne kadar Mezopotamya Haber Ajansı (MA) Genel Yayın Yönetmeni Sedat Yılmaz ve Dicle Fırat Gazeteciler Cemiyeti (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu’nun da aralarında bulunduğu 3 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Ankara. DFG’nin diğer eş başkanı Serdar Altan geçen yıl Haziran ayından bu yana tutuklu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Hataları Soruşturma Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “PKK/KCK soruşturmaları kapsamında haklarında tutuklama kararı verilen 54 şüphelinin yakalanması için Ankara’nın 15 ilinde operasyon başlatıldığı belirtildi. ve FETÖ/PDY”.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamada, “PKK/KCK silahlı terör örgütü hakkında yürütülen soruşturmalar kapsamında etkin pişmanlık gösteren zanlıların ifadeleri, tanık ifadeleri, yurt dışından çıkışlarına ilişkin tutanaklar, kendi aralarında çok sayıda toplantı yaptıkları, sık sık bir örgüte gelip örgüt toplantısı yaptıkları, haklarındaki teşhis ve beyanları doğrulayan HTŞ kayıtlarına ve açık kaynak araştırma raporlarına göre ve bu anlamda faaliyetleri olan 49 kişi terör örgütünün “Bağımsız Birleşik Kürdistan” hedefleri doğrultusunda ‘İdeolojik bölge merkezi’ yapılanması doğrultusunda tespit edildiği, 5’inin ise “FETÖ/PDY bağlantılı” olduğu öğrenildi. zanlıların yakalanarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza sevk edilmesi işlemlerine Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince devam edilmektedir” dedi.

Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları serbest bırakıldı

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

4 gün önce 21 ilde operasyon düzenlendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında geçtiğimiz Salı günü 21 ile eş zamanlı baskınlar düzenlenmiş, söz konusu operasyonlarda aralarında gazeteci, siyasetçi ve avukatların da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Diyarbakır Barosu da operasyonu eleştirerek, “Temel hak ve özgürlüklere çok keyfi bir şekilde müdahale ediliyor, başta avukatlar, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere hak savunucularının yargı tarafından hedef alınıp teşhir edildiği bir süreç yaşanıyor” dedi. cezai tehditlere.” .

DW / ET,JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu