Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 83,97 dolar

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 83,97 dolardan işlem görüyor.

Dün 83,98 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 83,45 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi saat 09.34’e göre yüzde 0.62 artarak 83.97 dolar oldu. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 77,56 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların yükselişinde dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’deki güçlü petrol talebi beklentileri etkili oldu.

Çin’in Kovid-19 sonrası yeniden açılmasının ardından ekonomik aktivitenin hızla salgın öncesi seviyelere ulaşacağı beklentisi fiyatları yukarı yönlü desteklemeye devam ediyor.

Çin’de açıklanan İmalat Sanayii Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), beklentileri aşarak Kovid-19 öncesi seviyeye ulaştı. Buna göre Çin’de imalat sanayi PMI 50,1’den 52,6’ya, hizmet PMI 54,4’ten 56,3’e yükseldi.

Tahminlerin üzerinde gelen bilgiler, petrolde daha güçlü talep toparlanmasına yönelik beklentileri destekledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Uluslararası Enerji Ajansı, son aylık petrol piyasası raporlarında bu yıl küresel petrol talebindeki artışa ilişkin tahminlerini yükseltti ve bu artışın değerli bir kısmının Çin’den geleceğini belirtti.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) nihai faizi beklenenin üzerinde belirleyeceği ve bunun petrol talebini olumsuz etkileyebileceği endişeleri fiyatları aşağı yönlü baskılamaya devam ediyor.

Teknik olarak Brent petrolde 84,03-84,14 dolar aralığının direnç, 83,92-83,81 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

senpazar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu