Teknoloji

ChatGPT’nin Yaratıcısından Büyük Adım: Retina Taramayı Kullanan Yeni Kripto Para Birimi!

ChatGPT’nin arkasındaki firmanın CEO’su Sam Altman tarafından geliştirilen yeni kripto para birimi, kullanıcıların retina taraması yapmasını gerektiriyor. Gelin bu ilginç kripto para birimini birlikte keşfedelim.

Kaynak:https://nypost.com/2023/07/24/sam-alt…

Kripto borsasını takip edenlere müjde!

Piyasaya yeni ve popüler bir rakip çıktı. ChatGPT’nin arkasındaki OpenAI firmasının CEO’su Sam Altman tarafından öne çıkan projo, kripto dünyasına yeni bir şeyler getirmeye kararlı görünüyor.

Göz taraması gerektiren ve OpenAI’nin işvereni Sam Altman tarafından kurulan oldukça tuhaf kripto para birimi; Worldcoin, Pazartesi günü “gizliliği koruyan” küresel finansal sistem kelimesiyle ilk kez ortaya çıktı.

Tartışmalı proje, müşterilerin ‘Orb’ adı verilen bir ‘biyometrik doğrulama cihazı’ kullanarak retinalarını taramasını ve böylece her kullanıcıya özel bir ‘Dünya Kimliği’ almasını gerektiriyor.

Altman ve diğer destekçiler, yapay zeka kullanımı genişledikçe bu teknolojinin insanları çevrimiçi botlardan ayırmaya yardımcı olacağını ve hatta gelecekte kimlik sahtekarlığını azaltarak “evrensel bir temel gelir” oluşturmak için bir platform sağlayabileceğini söylüyor.

Worldcoin, OpenAI’nin hızlı gelişimi ve ChatGPT’nin başarısı ile son aylarda dünya çapında tanınırlık kazanan Altman’ın son büyük projesidir.

Bu yılın başlarında Microsoft, OpenAI’ye 10 milyar dolar yatırım yaptı. Worldcoin projesinin arkasındaki firma, San Francisco ve Berlin’de ofisleri bulunan Tools for Humanity’dir.

Token başına 1,70 dolar fiyattan çıkış yapan Worldcoin, CoinMarketCap’ten gelen bilgilere göre 3,58 dolara yükseldi.

Ancak Worldcoin, endişeler nedeniyle ABD’de çıkış yapmadı.

Göz taraması gerekliliğine ek olarak, Worldcoin lansmanından önce bazı tartışmalara yol açtı.

Platform, bazı bölgelerde ‘ücretsiz’ taramalar sunarak karaborsada biyometrik veri ticaretini körüklemekle suçlanıyor. Financial Times, Mayıs ayında Altman’ın Worldcoin için ek 100 milyon dolarlık fon sağlama konusunda “ileri görüşmelerde” olduğunu bildirdi.

Projenin yatırımcıları arasında sadık FTX kralı Sam Bankman-Fried ve LinkedIn kurucu ortağı Reid Hoffman var.

Worldcoin’in beta sürümüne iki milyondan fazla kullanıcı kaydoldu.

Ne düşünüyorsun?

Worldcoin’in getirdiği yeni dünyaya hazır mısınız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu