Haber

Çin’de Sanayi Üretimi Ekim Ayında Yüzde 4,6 Arttı

PEKİN, 15 Kasım (Xinhua) — Çin’in önemli bir ekonomik göstergesi olan katma değerli sanayi üretimi, Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 arttı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) çarşamba günü açıkladığı bilgiye göre, üç ana sektör arasında yer alan madencilik sektörü ekim ayında yüzde 2,9, imalat sektörü ise yüzde 5,1 oranında büyürken, elektrik, ısınma ve ısıtma üretimi ve tedariği de ekim ayında yüzde 2,9, imalat sektörü ise yüzde 5,1 oranında büyüme kaydetti. Doğalgaz ve su hizmetleri ise yüzde 2,9 arttı. Yüzde 1,5 oranında artış yaşandı.

Sahiplik durumuna göre dağılıma bakıldığında Ekim ayında devlet kontrolündeki şirketlerin üretimi yüzde 4,9, ortak sermayeli şirketlerin üretimi yüzde 5,6, özel teşebbüslerin üretimi ise yüzde 3,9 arttı.

Ürünler bazında ise güneş pili üretimi yüzde 62,8, servis robotu üretimi yüzde 59,1, entegre devre üretimi ise yüzde 34,5 arttı.

NBS’nin verilerine göre sanayi üretimi Ocak-Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 arttı.

Endüstriyel üretim verileri, yıllık ana iş cirosu en az 20 milyon yuan (yaklaşık 2,79 milyon ABD doları) olan işletmelerin faaliyetlerini ölçmek için kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu