Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı gazetecileri Kahramanmaraş deprem bölgesine götürdü

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu, ulusal ve uluslararası 34 basın mensubuna Kahramanmaraş deprem bölgesine gezi düzenledi.

Onikişubat Belediyesi Çok Hedefli Toplantı Salonu’nda aralarında Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gazetecilerin de bulunduğu 34 basın mensubuna deprem sonrası kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Toplantıda konuşan Vali Mükerrem Ünlüer, bir yıl önce kentin ve bölgenin büyük bir felaket yaşadığını hatırlatarak, deprem nedeniyle kentteki mevcut bina stoğunun yüzde 25’inin kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

Pazarcık ve Elbistan’da meydana gelen depremlerde şehrin her yerinin hasar gördüğünü belirten Ünlüer, depremlerde 12 bin 700 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini söyledi.

Kentte şu anda 38 bin civarında konteyner kurulduğunu ve 138 bin afet mağdurunun ağırlandığını belirten Ünlüer, çadırlarda yaşayan vatandaşın bulunmadığını belirtti.

6 Şubat’ta kalıcı konutların yerleşimine başladıklarını belirten Ünlüer, “9 bin 300 konutu hak sahibi vatandaşlarımıza teslim ettik. Yılsonuna kadar 30 bin konutu tamamlamış olacağız. Bu inşaat çalışmaları sonuna kadar devam edecek.” Hak sahipleri evlerine kavuştu. 69 bin hak sahibi vatandaş “İl ve ilçe merkezlerimizde 44 bini, kırsal mahallelerimizde 25 bini var. Devlet olarak kent merkezinde 10 bin bağımsız birimin kentsel dönüşümle dönüşümünü sağlıyoruz.” dedi.

Deprem yönetmeliğine ilişkin konuşan Vali Ünlüer, son dönemde inşa edilen yeni evlerin güncel deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edildiğini belirtti.

Kentte son deprem yönetmeliğine göre inşa edilmiş veya yıkılmış herhangi bir yapı bulunmadığını kaydeden Ünlüer, kent merkezlerinde kat yüksekliğinde sınırlama bulunduğunu söyledi.

Ünlüer, depremzedelerin defin işlemlerinin dini kurallara uygun olarak yapıldığını, aile üyelerinin de yanlarındaki şehitliklere defnedildiğini belirtti.

Şehrin bir sanayi şehri olduğunu belirten Ünlüer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Burada işsizlik sorunu yok. Şu anda sektörümüzde ciddi bir işgücü talebi var. Dolayısıyla konteynerlerde yaşayan insanlarımızın iş sorunu yok, çalışabiliyorlar. Sektör çok kısa sürede toparlandı,” dedi. kapasitesi yüzde 40 azaldı ama artık tamamen faaliyete geçti Devletimiz Toplum Yararına “Çalışma Programları sayesinde işini kaybedenler işsiz bırakılmadı.”

Program, Vali Ünlüer’in gazetecilerin sorularını yanıtlaması ile sona erdi.

Basın mensupları daha sonra Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Ferhuş Mahallesi’nde yapımı tamamlanan TOKİ konutlarını gezdi.

Koç Umutkent Konteyner Kenti’ni ziyaret eden gazeteciler, depremzedelere sunulan hizmetleri gezdi ve vatandaşlarla röportaj yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu