Haber

Diyanet Birlik Sen: Bir müftü neden intihar eder?

Manisa-Kırkağaç müftüsü iken hakkında açılan soruşturmanın ardından Balıkesir’e vaiz olarak atanan Mehmet Deniz, daha sonra yaşam tarzı ilişkisi gerekçe gösterilerek görevden alındı. Mahkemenin göreve iade kararına rağmen Diyanet İşleri Başkanlığı kararı uygulamadı. Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Mehmet Deniz, daha sonra yaşamına son verdi.

‘BAZI HUKUKSUZ MÜFTÜLASYONLAR…’

Müftü Mehmet Deniz’in intiharıyla ilgili açıklama yapan Diyanet İşleri Sendikası Sen Genel Başkanı Kenan Ak, “Bir müftü neden intihar eder?” başlıklı bir bildiri yayınladı. Ak, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Manisa-Kırkağaç’ın eski müftüsü iken, Cumhurbaşkanlığı tarafından açılan soruşturma sonucunda müftülükten vaizliğe indirilen ve Balıkesir İl Müftülüğü vaizliğine atanan beş çocuk babası Mehmet Deniz, Müftülüğe dönüşüne ilişkin karar Cumhurbaşkanlığı tarafından uygulanmayınca başladığı türden bir çabayı kazandı ve intihar etti.
Merhum Mehmet Deniz’in intihar sebebinin, kendisine verilen cezanın iptali ve mahkemenin iade kararına verdiği prestij, mahkeme kararının uygulanmaması ve müftü sıfatıyla göreve dönmeyi reddetmesinden kaynaklandığı belirtildi. .
Diyanet Birlik Sen olarak bir müftüyü dinimizin haram kıldığı intihara sevk eden sebeplerin araştırılmasını ve hocamızın intihar etmesine doğrudan veya dolaylı olarak sebep olan sorumlular hakkında gerekli idari ve hukuki soruşturmanın başlatılmasını; Bu bağlamda, başta ilçe müftüsü olarak görev yapan bazı müftüler olmak üzere bazı yöneticilerin hukuksuzlukları, ben yaptım ve oldu anlayışı önlenmezse daha çok memurumuz ölecek, birçok aile perişan ve perişan olacaktır. parçalanmış.”

‘HAYAT YANMAYA DEVAM EDECEK’

Diyanet çalışanlarının ‘bunalım’a girdiğine işaret eden Ak, İzmir’de de benzer bir olayın yaşandığına dikkati çekerek, “Tekrar ediyorum, Başkanlığımız çok acil ve hızlı bir şekilde müdahale edip önlem almazsa yöneticilere karşı çok acil ve hızlı bir şekilde harekete geçer. Bunun yasa dışı olduğu anlayışını gösterin, ben yaptım.” Yanmaya devam edecek. Yanlış yapan ve yöneticiyi koruyan hiçbir anlayışı kesinlikle kabul etmiyoruz. Müftülerin işçiler üzerindeki haksız ve hukuksuz baskıları Cumhurbaşkanlığı tarafından takip edilmeli ve ilgililer cezalandırılmalıdır. İzmir’de bir ilçe müftüsü, din hizmetlerine katkıda bulunmak yerine masasına oturup, masasından hakkını aramakta ve çalışanlarına onları krize sokacak kadar haksızlık etmektedir. Hukuksuz ve hukuksuz muamelede bulunması, cezalar vermesi, mahkemede cezalar iptal edilince sürgüne göndermesi hiçbir manevi bedelle ve din hizmeti verme anlayışıyla açıklanamaz.

‘PAŞA PAŞA MİSYONUNA DEVAM ETMEKTEDİR’

Hukuksuz ve haksız formüllerle çalışanlarını krize sokan yönetici, Paşa Paşa görevine yerinde devam ederken, zulümden uzak dururken, Diyanet’in erdemli olduğumuz misyonuyla çelişiyor. üyesi olmak, mazlum çalışanına her türlü mahrumiyet ve mağduriyeti empoze etmek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu