Haber

‘Ekonomik Kriz Günahları Azaltıyor’ Demişti: İstatistikler Cübbeli Ahmet’i Yalanlıyor

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet diye tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, yaptığı açıklamada ‘ekonomik kriz sebebiyle insanların günah işlemesi daha zor oluyor’ açıklamasında bulunmuştu. Uzmanlar, ortaya çıkan istatistiklerin Cübbeli Ahmet’i yalanladığını söyledi.

‘Geçim sıkıntısı fuhuşa da kumara da itekler’

Independent Türkçe’de yer alan habere nazaran; Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Yargı, Ünlü’ye tepki gösteren isimlerden.

Dünün başsavcısı bugünün avukatı Yargı’ya nazaran enflasyon bütün kötülüklerin başı. Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde fuhuş ve kumar yaygınlaşır:

‘Enflasyon demek hayat pahalılığı, geçim zorluğu demek’ diyen Yargı, ‘Geçim zorluğu insanları fuhuşa da kumara da her kötülüğe de itekler. Hayat pahalılığının fuhuşu, kumarı azalttığına dair bir istatistik yok ama artırdığına dair birçok istatistik var’ 

‘Cübbeli’nin dediğinin tam aykırısı oldu’

Uzun yıllar İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü başta olmak üzere farklı ünitelerde misyon yapan Savaş Kurtbaba’ya göre de ekonomik krizlerde bahsedilen durumlar azalmıyor.

Halihazırda özel dedektiflik işini yürüten Kurtbaba, ‘2001 krizinde yahut 1990’lı yıllardaki yüksek enflasyon dönemlerinde kumar, fuhuş veya alkol kullanımında azalma gördünüz mü‘ sorusuna, ‘(Cübbeli’nin iddiası) Aksine daha fazla artar kumar oynanır ve fuhuş da artar. Beşerler ne kadar çok ekonomik zorluğa düşerse o kadar eğilim artıyor‘ şeklinde yanıt verdi.

2001’de de müthiş artış olmuştu‘ diyen Kurtbaba, şunları kaydetti:

‘Hatta bazı siyasiler bununla ilgili yorum yapıyordu. İktidarı ‘Pahalılığı, geçim meşakkatini artırdınız, kumar ve fuhuş arttı’ diye şikayet ediyordu. Biz de bunu sokakta gözlemliyorduk. O dönemki istatistikler bulunsa bu daha net görülür. Kriz dönemlerinde daha önce pek görülmeyen fuhuş için yol kenarlarında bekleme gibi olaylar arttı. Yine yol kenarında içinde fuhuş yapılan karavanlar yakalıyorduk. Cübbeli’nin dediğinin tam aksisi oldu. Kriz devirlerinde beşerler kolay para kazanmak için daha fazla kumara yahut fuhuşa yönelirler.’

Devalüasyonun yaşandığı 1994’te Güneydoğu’da görev yaptığını söyleyen Kurtbaba, ‘Bölge geleneklerine bağlılığıyla biliniyor ve o yıllar terör olayları çok ağırdı. Devalüasyon yaşandıktan sonra o ortamda dahi bölgede daha evvel görmediğimiz ya da çok az yaşanan para karşılığı fuhuş olaylarını gördük, kumarhane ortaya çıktı. Bunlar daha evvel pek olmayan olaylardı’ diye konuştu.

‘İnsanlar kendi imkanlarıyla üretiyor’

Asayiş olaylarında ve mahkemelerde bu tür olayları gözlemleyen isimlerin ardından Sosyolog Prof. Dr. Ferhat Kentel de Ünlü’nün savını yorumladı.

Fiyatlar arttıkça günahtan kaçınmak yerine insanların çok daha katmanlı bir günah ve cürüm münasebetine girdiğini aktaran Kentel, ‘Fakirlik arttıkça lise ve hatta ortaokul kapılarına kadar saçılmış uyuşturucu haplar fiyatı düşük günahlardır. Yani pahalı olmasa da bu çocuklar gerekirse çalıp çırparak o hapları temin etmektedir. Alkolün fiyatını artırdığınız zaman da insanlar kendi imkanlarıyla alkollerini üretebilmektedir‘ sözlerini kullandı.

Prof. Dr. Ferhat Kentel, son olarak Ünlü’nün fuhuşa dair iddialarıyla ilgili olarak ‘Cemaat piri bilmediğini söylerken sahiden bilmiyor mudur? Ben de bilemem ancak hayatlarını kazanmak için daha çok bayan vücudunu satıyorsa günahtan kaçmak yerine çok daha yaygınlaşan bir günahtan bahsedebiliriz. Yani talepte düşme diye bir şey olmayacağı üzere arzda da bir artış olur’ yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu