Haber

HOPON HOPON TAKSİ 115 TL OLACAK MI? Taksi ücretleri artacak mı? İstanbul taksi açılış ücreti!

Hop-on-hop-off taksi ücreti 115 TL olacak mı ve taksi fiyatları ne kadar artacak? İstanbul taksi açılış fiyatı ve taksi fiyatlarının ne zaman artacağı merak ediliyor. İstanbul’da ağustos ayında taksi ücretlerine zam yapılarak indi-bindi ücreti yüzde 75 artışla 40 TL’den 70 TL’ye çıkarıldı. Hop-on/hop-off taksi ücreti 115 TL olacak mı? Taksi fiyatları artacak mı? İstanbul taksi açılış ücreti! Detaylar haberimizde…

HOPON HOPON TAKSİ 115 TL OLACAK MI?

İstanbul’da ağustos ayında taksi ücretlerine zam yapılarak indi-bindi ücreti yüzde 75 artışla 40 TL’den 70 TL’ye çıkarıldı. Ancak sadece 3 ay sonra taksiciler yüzde 65 oranında yeni bir zam talebinde bulundu. Artış teklifinin kabul edilmesi halinde hop-on hop-off fiyatı 115 liraya, kilometre başına fiyat 22,69 liraya, taksimetre açıklığı ise 31,63 liraya çıkacak.

TAKSİ FİYATLARI ARTACAK MI?

Taksi tarifelerinde en son artış UKOME kararıyla ağustos ayında yapıldı. Artışın ardından taksi tarifeleri hop-on-hop için 70 TL, teslim alma için 19,17 TL, kilometre başına 13,75 TL olarak uygulandı. Aksu, ağustos ayından bu yana harcamalarının artması nedeniyle taksi tarifelerinde artış talebinde bulunmak zorunda kaldıklarını söyledi. Ay sonunda yapılacak UKOME toplantısında yüzde 65 teklifinin kabul edilmesi halinde taksi indi-bindi fiyatı 115 liraya, kilometre başına fiyat 22,69 liraya çıkacak ve taksimetre açılışı da yapılacak. 31,63 liraya çıkacak.

İSTANBUL TAKSİ AÇILIŞ ÜCRETİ

ITEO Lideri Eyüp Aksu, “Dün İstanbul Büyükşehir Belediyemiz Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürlüğü’nden taksi, taksi-dolmuş, fiyat tarifelerinin yüzde 65 oranında artırılmasını talep etmiştik. Tarife fiyatlarındaki son artış ağustos ayı başındaydı. Değerlendirmiştik. O günden bugüne giderlerimizde artışlar oldu.Esnaflarımız “Bu mesleği daha sürdürülebilir kılmak ve konforlu taksi ulaşımını sağlamak amacıyla biz de giderlerimizde yüzde 65 oranında artış talebinde bulunduk. Bilindiği üzere UKOME kararıyla her yıl sonunda tüm ulaşım araçlarının tarifeleri artırılıyor. Zaten artış talebinde bulunduk” dedi.

“BU KARARIN ÖNÜMÜZDEKİ AY ALINACAĞINI İDDİA EDİYORUM”

Bu ay sonunda olmasa bile bir sonraki UKOME toplantısında artış yapılacağını söyleyen Aksu, “Taksimetre açılış ücreti 19,17 kuruş, kilometre 13,75 kuruş ve hop-on/hop” oldu. -off oranı 70 liraydı. Biz bu oranların yüzde 65 oranında artırılmasını talep ettik. Şimdi bu ay sonunda UKOME’de bir toplantı var. O tarihe kadar bu artış talebimiz alt komitelerde görüşülecek. Bu ay karar alınmaz, önümüzdeki ay bu kararın alınacağını tahmin ediyorum ama oran konusunda karar komitenin elinde.Aslında her yılın sonunda ulaşım araçlarında mutlaka bir artış oluyor.Aslında Yetkili, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’dir. “Ticaret Odası’nda yetki var ama maalesef oda bu yetkisini kullanmıyor. UKOME’nin vermesini talep ediyor. Biz de UKOME’den bu kararı talep ettik. Umarız bu rakamlar üzerinde uzlaşmaya varabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu