Haber

İsrail-Filistin savaşı! Dinlendi: Lügatımda İsrail ile normalleşme yok

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın İsrail’e karşı 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı adlı operasyonun ardından İsrail’in Gazze saldırıları 29’uncu gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in gün içindeki saldırılarında yaşanan gelişmeler:

ÇOCUK HASTANESİ AMAÇ OLDU

– İsrail ordusunun Gazze’nin batısındaki Nasr Çocuk Hastanesi’nin girişini bombaladığı, saldırıda ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

“SÖZLÜĞÜMDE İSRAİL İLE NORMALLEŞME YOK”

– Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, resmi Tunus televizyon kanalında halka seslendi. Dün Tunus Halk Meclisi’nde tartışılan İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasaya ilişkin yorum yapan Said, şunları söyledi: “İsrail’le normalleşme benim lügatımda yok. Tunus’un normalleşmeye yönelik tutumu sabit. Normalleşmeyi hata olarak gören mecliste tartışılan tasarıya ilişkin tutumumuz değişmedi. Değişirse bu Filistinlilere ihanet olur. insanlar.” dedi. Said, Tunus’un tüm gücüyle Filistin’in yanında olmaya devam edeceğini vurguladı. “İşgal bitene kadar Tunus, Filistin’e her türlü desteği verecektir. Filistinlilerin işgale karşı mücadelesi, mazlumların hak mücadelesidir. İşgalci devletle her türlü ilişki kurmak, Filistin halkına ihanettir. Bu suçu işleyenler hakkında da Ceza Kanununun 60. maddesi uygulanmalıdır.”söz konusu.

REFAH’TAN 47 TIR DAHA GEÇTİ

-Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Mısır Kızılayı’nın Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye gıda, tıbbi malzeme ve çadır içeren 47 yardım tırını teslim ettiği açıklandı. Açıklamada şu ana kadar Gazze’ye 421 yardım TIR’ının geldiği, hala akaryakıt girişine izin verilmediği belirtildi.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu