Ekonomi

İstanbul Yeşil Kent Eylem Planı Tanıtıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) iş birliğiyle hazırlanan İstanbul Yeşil Şehir Eylem Planı tanıtıldı.

Kentin daha yeşil bir kent haline getirilmesinin önündeki engellerin tespit edilmesi ve öneriler sunulması amacıyla haziran ayında hazırlanmaya başlanan planın Haliç Kongre Merkezi’ndeki tanıtım toplantısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Çevre Koruma ve Denetim Daire Başkanı Prof. çözümler. Ayşen Erdinçler ve EBRD Sürdürülebilir Altyapı Küme Yöneticisi Nandita Parshad katıldı.

İmamoğlu, toplantıda kentte “Yeşil Çözüm” vizyonuyla yola çıktıklarını ve 2050 yılına “karbon nötr kent” olarak girmeyi hedeflediklerini belirtti.

Güçlü adımlar atıldığı takdirde binlerce yıllık bir geçmişe sahip İstanbul’un gelecek yıllara sağlıklı bir şekilde girmesinin sağlanabileceğini ifade eden İmamoğlu, “Bir şehri yönetenlerin sorumluluğu asla zamanla sınırlı değildir. Onlar görev başındalar. Yöneticiler yaptıkları veya yapmadıklarıyla şehrin geleceğini derinden etkiliyor. O yüzden durum böyle.” “Sorumluluk duygusuyla hareket etmeleri gerekiyor. Bu anlayışla İstanbul’un geleceğini planlama konusunda çok güçlü adımlar atan bir grubuz.” söz konusu.

İmamoğlu, İstanbul Planlama Ajansı’nın şehrin geleceğini tasarlayan, bu konuda dünyayla, tüm şehirlerle, ulusal kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapan güçlü bir kurum haline geldiğini belirtti.

“İstanbul 2050 vizyonu”nun da tam olarak bu anlayışla ortaya konulduğuna işaret eden İmamoğlu, “2050 vizyonunun gerçekleşmesi için gereken temel politikaları bu birlik ve bu kavramlarla oluşturduk. Bu hedef siyasette yanımızı çiziyor ve bize yol gösterir. Yaptığımız her iş detaylandırılmıştır. “Bir yol haritasının parçası olarak tasarlanıp hayata geçiriliyor. Attığımız her adım açıkça tanımlanmış bir hedefe ulaşmayı hedefliyor.” dedi.

“İstanbul’un geleceğini kurtaracak”

İstanbul’un su, toprak ve hava kirliliği gibi çevresel sorunlarla boğuştuğunu belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

“En önemli amacımız hava kalitesini korumak ve iklim değişikliğine karşı hazırlıklı olmaktır. Şu anda derin bir kuraklık yaşayan bir şehriz. Bu bağlamda İstanbul Yeşil Şehir Eylem Planı İstanbul’un geleceğini kurtaracaktır. Tüm bu kavramlarla başarıya ulaşmak” Çevresel zorluklarla mücadele etmek gerekiyor.” Güçlü işbirlikleri ile proje, eylem ve politikaları belirliyoruz. Kentin çevre kalitesini ve dayanıklılığını nasıl artıracağımızı da belirliyoruz. Su, enerji, atık altyapısı, ulaşım sistemi, binalar ve yeşil alanlardaki iyileştirme ve gelişmeler tüm hedeflerimizin odak noktasıdır. ‘Karar verdim ve oldu.’ “Tüm paydaşlarımızı sürece dahil ederek hiçbir şey söylemeden hareket ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu