Haber

İzmir taksilerde indi bindi ücreti 30 TL

İZMİR’de taksi ücretlerinin artmasıyla birlikte taksimetre ayarlarını güncellemek isteyen taksiciler uzun kuyruklar oluşturdu. Yeni tarifeye göre taksi açılış ücreti 7 TL, kilometre başı ücret 13 TL ve indi bindi ücreti 30 TL.

İzmir Taşımacılık Uyum Merkezi (UKOME), İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın taksi fiyatlarına zam talebi üzerine toplandı. UKEME’nin onayı ile taksi ücretleri artırıldı. İzmir Şoförler ve Otomobil Esnafları Odası’nın 9 TL olarak talep ettiği açılış fiyatı UKOME toplantısında 7 TL olarak belirlendi. Artımlı tarifeye göre taksi açılış fiyatı 6 TL’den 7 TL’ye, kilometre fiyatı 9 TL’den 13 TL’ye, indi bindi fiyatı 20 TL’den 30 TL’ye yükseltildi. Taksimetre ayarlarının yeni tarifeye göre güncellenmesi için sürücüler sabahın erken saatlerinden itibaren Çınarlı ilçesindeki muayene istasyonuna geldi. 2 bin 880 taksinin bulunduğu İzmir’de taksimetre ayarlarını güncellemek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

İzmir Şoförler ve Otobüsçüler Odası Esnaf Celil Anık, son fiyat ayarlamasını mart ayında yaptıklarını hatırlatarak, “O zamandan beri TEFE-TÜFE yüksekliğine göre fiyat ayarlaması yapıyoruz. Daha önce diğer iller yaptı. Şu anda bunu yapıyor” dedi. “Yine fiyat artışı var. Ekonomik şartlar nedeniyle bunu yapmak zorunda kaldık. Taksi sadece sosyal güvenlik için ayda 10 bin TL ödüyor. Yedek parça ve diğer giderleri de eklediğimizde yüzde 44 oranında fiyat ayarlaması yaptık” dedi. ÖTV’de makul bir indirim olması gerektiğini kaydeden Anık, “2016’da bir defaya mahsus ÖTV indirimi oldu. şimdi lazım Otomobil grubunda olduğumuz için yüzde 45 ÖTV ödüyoruz. İzmir’de 2 bin 880 taksi olduğunu ifade eden Celil Anık, taksimetre güncelleme sürecinin yarın öğlene kadar devam edeceğini söyledi. Bunların da tamamlanacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu