Haber

Kocaköy nerede? Kocaköy ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Kocaköy hangi ilçeye bağlı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, DiyarbakırDeprem birçok yerde hissedildi. Diyarbakır Kocaköy ilçesi merak edildi. Pekala, Kocaköy nerede? Kocaköy ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Kocaköy hangi ilçeye bağlı? Detaylar burada…

KOÇAKÖY NEREDE?

Kocaköy, Diyarbakır ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 15.974

Alan: 264 km² (101 mi²)

KOÇAKÖY İLÇESİNİN NÜFUSU NE KADARDIR?

Diyarbakır ili Kocaköy ilçesinin nüfusu 15.974’tür.

KOCAKÖY HANGİSİNE BAĞLI?

Kocaköy, Diyarbakır ilinin bir ilçesidir.

1869 ve 1915 tarihli kayıtlarda ilçenin adı Karas veya Karaz olarak geçmektedir. 22 Temmuz 1975 tarihinde belediye statüsü alarak belediye olmuştur. Kocaköy, 20.05.1990 tarih ve 20523 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla ilçe statüsü kazanmıştır.

İlçe sınırları içerisinde tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Kocaköy’ün batısındaki Diyarê Mâlan’da 7000 yıllık kalıntı ve kalıntılara rastlamak mümkün. Doğuda ve batıda yine Karaz mağaraları vardır. Ambar vadisinde kaya mezarları bulunabilir. Ambar köyünde ve yine Gırê Hacı mevkiinde, Harem mahallesinde, Çaytepe ve Suçıktı köylerinde Asur, Hitit ve Urartu dönemlerine ait höyükler bulunmaktadır. Tepecik Bozbağlar köylerinin ortasında bulunan Zıbedi mevkiinde 33 adet sahabe mezarı bulunmaktadır. Çevre köylerden çok sayıda mağara var.

Coğrafya

Diyarbakır ilinin 70 km kuzeyinde yer almaktadır. Ambar Çayı’nın suladığı arazilerde tarım, elverişsiz yerlerde ise hayvancılık yapılmaktadır. İlçe halkının başlıca geçim kaynağı ilçenin nar bahçelerinde yetiştirilen narlardır. Bahçe tarımı, tütün ve pamuk tarımı ve küçükbaş hayvancılık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu