Haber

Komagene kürekçileri madalyalarını Perre antik kentinde aldı

Adıyaman Valiliği, Türkiye Kürek Federasyonu, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü ve İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Komagene Kürek Çekme Maratonu (Commagene Rowing Marathon) yarışlarında dereceye girenlere mükafatları Perre Antik Kentinde düzenlenen merasimi verildi.

Besni ilçesi Kızılin köyünden başlayarak, Damlıca köyüne kadar olan 42 kilometrelik uzaklıkta gerçekleştirilen “Commagene Rowing Marathon” yarışlarında Azerbaycan, Moldova, Malta ve Türkiye’den yaklaşık 100 sporcu madalya için performanslarını sergileyerek madalya için kürek çekti. Türkiye’de birinci defa Besni ilçesi Kızılin mevkiinde Fırat Irmağı üzerinde gerçekleştirilen “Commagene Rowing Marathon” yarışlarına katılan sportmenler olimpik 4x ve 1x sınıflarında 42 kilometre, C4x+ (Deniz küreği) sınıfında ise 21 kilometre (yarı maraton) uzunluğundaki parkurda yarışarak madalya almaya hak kazandı.

Perre Antik kentinde düzenlenen madalya merasimine Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Türkiye Kürek Federasyonu Lideri Erhan Ertürk, Vali Yardımcısı Muhammed Tugay, Vilayet Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Ferdi Erbakıcı, AK Parti Vilayet Lideri Mehmet Dağtekin, Merkez ilçe Lideri Mustafa Alkayış, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Fikret Keleş ve atletler katıldı.

18-20 Kasım tarihleri ortasında düzenlenen kürek maratonu ile Adıyaman’ın bir ilki gerçekleştirdiğini belirten Vali Mahmut Çuhadar, “Bu Maratonu 4 ülkeden 100 sporcumuzun katılımıyla başarıyla gerçekleştirdik Adıyaman’a atandığımız birinci günden bu yana maksadımız Adıyaman’ı bu tür etkinliklerle dünyaya en güzel şekilde tanıtmaktır. Adıyaman’daki potansiyelin ne kadar büyük olduğunu her gün bira sefer daha idrak ediyoruz. Adıyaman büyük bir su havzasının kenarında olan bir ilimiz. Hal böyleyken neden burada su sporlarını geliştirmeyelim. Bu tertibin Adıyaman’da düzenlenmesi noktasında gözümüzü ve ufkumuzu açan Türkiye Kürek Federasyonu Başkanına teşekkür ediyorum. Buradan hareketle Türkiye Gençler Kürek Şampiyonasını Gölbaşı ilçemizde gerçekleştirdik. Bu bir ilkti, kürek sporları konusunda 2023’te de daha büyük amaçlarımız var. İnşallah önümüzdeki bahar aylarında Büyükler Kürek Şampiyonasını vilayetimizde gerçekleştireceğiz. Dün Besni ilçemize bağlı Kızılin Köyü Fırat Irmağı üzerinde gerçekleştirdiğimiz maratonu önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı hasebiyle ‘100. Yıl maratonu’ ismiyle çok daha ses getirecek ve geniş bir halde gerçekleştireceğiz. Türkiye Kürek Maratonunun Adıyaman’da düzenlenmesinde emek veren Türkiye Kürek Federasyonu başta olmak üzere İpekyolu Kalkınma Ajansına, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğümüz ile pahalı sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların akabinde, Vali Mahmut Çuhadar ve protokol üyelerinin iştirakiyle Atletlere Tarihi Perre Antik Kentinde düzenlenen merasimlerle madalyaları takdim edildi.

2000 Yıllık Commagene medeniyetine ilişkin 5 büyük yerleşim yerinden biri olan Tarihi Perre Antik Kentindeki madalya merasimlerinin akabinde tüm atletler ve protokol üyelerine Adıyaman’ın marka tatlarından Çiğköfte ve mahallî tatlılar ikram edildi.

Yurt içinden ve yurt dışından gelen tüm atletler daha sonra tarihi Perre Antik Kentine ilişkin ören yerini gezerek daima birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. – ADIYAMAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu