Ekonomi

Okula Dönüş Alışveriş Sezonu Başladı! Çocuğu Okula Başlayacak Ebeveynleri Ne Tür Harcamalar Bekliyor?

Yaz tatilinin sonuna yaklaşırken kimileri okulların açılmasının heyecanını yaşarken kimileri ise oldukça mutsuz. Özellikle ebeveynleri endişelendiren okul zorunluluğu bu mutsuzluğun temel nedenidir. Peki okula hazırlık döneminde ebeveynlerin alması gereken en temel gereksinimler nelerdir?

1. Üniforma

Okul alışveriş listesinin ilk maddesi çoğunlukla üniformadır. Her okulun üniforması farklı olduğundan etek, gömlek, önlük, hırka, rozet ve kaskları okulun talimatlarına göre seçmelisiniz.

2. Okul Ayakkabıları

Zorunlu olmasa da okula yeni ayakkabılarla gitmek her zaman çocukları okumaya teşvik eder. Bazen üniforma gibi ayakkabıların kullanımı okul tarafından katı bir standarda göre belirlenir, bu nedenle üniformayla eşleşen, genellikle siyah veya koyu renklerde ayakkabılar satın almanız gerekir.

3. Vücut Eğitimi Kıyafetleri

Ayrıca çocuğunuzun beden eğitimi derslerine katılabilmesi için eşofman, tayt, spor ayakkabı, çorap, havlu gibi kıyafetleri de hazırlamanız gerekmektedir. Kız çocukları için toka, erkek çocukları için bilek veya saç bantları tercih edilebilir.

4. Okul Çantası

Okul çantası da alışverişin bir diğer değerli modülüdür ve günümüz şartlarında oldukça büyük olması gerekir. Çocuğunuzun eğitim hayatı boyunca tek çanta kullanmasını istiyorsanız renk, kapasite ve kalite kriterlerini dikkate alarak seçim yapmanız uzun vadede size büyük avantaj sağlayabilir.

5. Beslenme Çantası ve Su Şişesi

Özellikle küçük çocukların gelişiminde düzenli ve tutarlı beslenme büyük önem taşıyor. Bu nedenle gün boyu evden uzakta olan çocuğunuzun öğün kaçırmaması ve yeterli su tüketebilmesi için sırt çantasının yanı sıra beslenme çantası ve su şişesini de yanınızda bulundurmalısınız. Bu sayede ders kitaplarına sıvı dökülme riskini önleyecek ve çocuğunuzun düzenli beslenme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olacaksınız.

6. Ders Kitapları

Ders kitapları, defterler ve diğer zorunlu malzemeler okul tarafından belirlenir. Bazı öğretmenlerin derslerinde Milli Eğitim Bakanlığının verdiği listeye ek olarak atlas, ilahiyat gibi materyallere de ihtiyaç duyabileceği belirtiliyor.

7. Renkli Boyalar ve Kalemler

Özellikle ilkokul ve anaokulu öğrencilerinin alması gereken ekipman sayısı klasik öğrencilere göre çok daha fazladır. Tükenmez kalem, kurşun kalem, uç, silgi gibi aletler normal şartlarda yeterliyken; Küçük çocuklar için pastel ve sulu boyalar, özel renkli kalemler, fotoğraf defterleri, abaküs, boncuklar, el işi kağıtları ve daha birçok eşya satın almanız gerekebilir.

8. Ek Malzemeler

Cetvel, makas, kare gibi ders yardımcıları çocuğun yaşına ve katıldığı derse göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle okul ihtiyaç listesine başlarken okul talimatlarını ve ders niteliklerini dikkate almak çok önemlidir.

9. Hijyen Malzemeleri

Kovid-19 sonrası kullanımı artan hijyen ekipmanları ise alınması gereken diğer temel ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Hele gün boyu dışarıda olan çocukların sürekli bir şeylere dokunduğu düşünülürse; El dezenfektanı, peçete, kolonya ve benzeri hijyen malzemelerinin değeri daha iyi anlaşılabilir.

10. Bilgisayar ve Tablet

Uzaktan eğitimin zorunluluktan çok zorunluluk haline geldiği günümüzde okul derslerini yakından takip etmek için elektronik cihazların kullanımı da oldukça değerlidir. Bu nedenle eğitimin hibrit ya da uzaktan olmasına bağlı olarak çocuğunuz için tablet, bilgisayar gibi cihazlar satın almayı düşünmeniz gerekebilir.

11. Akıllı Saat

Tablet ya da bilgisayar olmasa bile akıllı saat aslında temel bir ihtiyaçtır. Özellikle yaşı küçük olan ve evden yeni çıkmaya başlayan çocukların güvenliği için onların beğenisine uygun bir akıllı saat alabilirsiniz. Bu sayede gün içerisinde kendisiyle sık sık iletişim kurabilir, faaliyetlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu