Ekonomi

Petrolde denge aranıyor

ABD ham petrolü, şimdiye kadar anlamlı bir fiyat tarafı için mücadele eden bir hafta içinde Salı günü yüzde 2,2 düştükten sonra varil başına 77 doların üzerinde işlem gördü. Bir sanayi kümesi, Amerikan ham petrol stoklarında büyük bir düşüş bildirerek bir miktar pozitiflik katarken, ABD bankacılık krizine ilişkin endişelerin yeniden su yüzüne çıkmasıyla daha geniş finansal piyasalardaki hava hissiyatı artırdı.

Ham petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin Nisan ayı başındaki şok üretim kesintilerinden önceki konumuna yakın. Asya ham petrol piyasasının temelleri, son birkaç hafta içinde kötüleşen petrol rafineri kârlarının fabrikaları süreç için oranlarını düşürmeyi düşünmesine sevk ettiğinden, bu hafta zayıflamaya devam etti.

Fed, yatırımcıların Amerikan ekonomisinin gücünü ölçmesine yardımcı olacak Mayıs politika toplantısından önce bu hafta ABD’de istihdam, enflasyon ve tüketici harcamalarına ilişkin son raporları değerlendirecek. Ayrıca, Chevron Corp. ve Exxon Portable Corp. dünyanın en büyük petrol şirketlerinden bazıları Cuma günü ilk çeyrek kazançlarını açıklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu