Haber

Piyasalarda Veriler Yoğunlaşıyor: Gündemde Neler Var? Günün Önemli Şirket Haberleri ve Ekonomik Veriler!

Yurt içinde tarım eserleri üretici fiyatları ve dönemsel iş gücü bilgilerinin takip edileceği yeni günde, yurt dışında Almanya ZEW, ABD üretici fiyatları öne çıkıyor.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Lideri Bill Burns ve Rusya Dış İstihbarat Servisi Lideri Sergey Naryshkin, Ankara’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Mali Hataları Araştırma Konseyi (MASAK) Başkanlığı, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren global kripto varlık alım satım platformunun bağlantılı olduğu gerçek ve hükmî bireyler nezdinde inceleme başlatıldığını duyurdu.

Polonya, Rus güç şirketi Gazprom’un Yamal-Avrupa doğal gaz boru çizgisindeki paylarına el koydu. Polonya İç Güvenlik Ajansı’nın tavsiyesi üzerine paylara el konulurken, idareye de kayyum atandı.

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, ABD Lideri Joe Biden ile yaptığı görüşme sonrası, “Çin ve ABD’nin başarıları birbirleri için tehdit değil, fırsattır” sözlerini kullanarak, “Çin, mevcut uluslararası düzeni değiştirmeye veya ABD’nin iç işlerine karışmaya çalışmıyor. Çin’in ABD’ye meydan okumak veya onu yerinden etmek gibi bir niyeti yok” dedi.

İngiltere, ortalarında İran Bilgi ve Bağlantı Teknolojileri Bakanı Issa Zarepour’un da bulunduğu 24 İranlı yetkili için yaptırım kararı aldı.

Avrupa Birliği (AB), Dışişleri Bakanları toplantısında alınan kararlar doğrultusunda İran’a uygulanan yaptırımları genişleterek, İranlı 29 kişi ve 3 kuruluşu daha yaptırım listesine ekledi. Listede İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi de yer aldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, Rusya’yı tazminat ödemek de dahil olmak üzere Ukrayna’yı işgal ederek milletlerarası hukuku ihlal etmekten sorumlu tutmaya çağıran karar, 73’e karşı 94 “lehte” oy ile kabul edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), tarım eserleri üretici fiyatları, fiyatlı çalışan istatistikleri ve üçüncü çeyrek periyoda ait iş gücü bilgilerini yayımlayacak.

Tarım ÜFE en son aylık yüzde 7,14 artışla yıllık yüzde 156,0 düzeyine kadar çıkmıştı. İşsizlik oranında ikinci çeyrekte oran yüzde 10,6 düzeyinde açıklanmıştı (10.00). 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi İdare bütçe istikrar tablosunu açıklayacak. Merkezi idare bütçe istikrarında Eylül ayında 78,6 milyar TL açık verilirken, faiz dışı istikrarda açık 45,5 milyar TL olarak gerçekleşti (11.00).

Avrupa’da günün ilk verisi bölgenin büyük ticaret ülkelerinden olan Hollanda’nın dış ticaret sayıları olacak (08.30).

Fransa’dan yılın üçüncü çeyreği için işsizlik oranı açıklanacak. Ülkede ikinci çeyrekte işsizlik yüzde 7,4 seviyesinde geldi (09.30).

Bölgede bir başka iş gücü verisi İngiltere’den gelecek. Ülkede işsizlik oranı en son yüzde 3,5 düzeyinde sabit kalmıştı (10.00).

Fransa ve İspanya’nın nihai enflasyon rakamları art arda ekranlara düşecek (10.45, 11.00). 

Hollanda’nın başka verisi üçüncü çeyrek öncü GSYH sayıları olacak. Ülke iktisadı yılın ikinci çeyreğinde dönemsel yüzde 2,6, yıllık yüzde 5,1 büyüme gösterdi (11.30).

Enerji piyasası işlemcilerinin dün takip ettikleri OPEC raporunun akabinde, Memleketler arası Güç Ajansı(IEA) aylık raporu yayımlanacak (12.00).

Bölgede günün bir öbür değerli verisi de ZEW tarafından Almanya için ekonomik beklenti ve cari şartlar endeksleri olacak. Endeksler en son beklenti için -59,2, cari şartlar için -72,2 düzeylerine kadar indi (13.00). 

Bölgeden ağır data akışı Euro Bölgesi için açıklanacak datalarla devam edecek. Bölgede üçüncü çeyrek GSYH için ikinci kestirim, öncü istihdam ve dış ticaret bilgileri birebir saatte yayımlanacak (13.00). 

İngiltere Hazinesi, 24 yıllık tahvil ile uzun vadeli borçlanmaya çıkacak (13.05). 

Rusya Merkez Bankası(CBR) Lideri Elvira Nabiullina, Duma’da konuşacak (15.00).

ABD haftanın veri akışı üretici fiyatlarıyla başlayacak.

Üretici fiyatları Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 artarken, yıllık artış Ağustos ayındaki yüzde 8,7’den yüzde 8,5’e gerilese de yüzde 8,4 olan piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti (16.30).

Aynı saatte takip edilecek bir diğer veri, bölgesel endekslerden en önemlilerinden biri olan New York Fed imalat endeksi olacak. Endeks en son -9,1 seviyesinde açıklandı.

Yine aynı saatte Kanada’dan da kıymetli datalar ekranlara düşecek; imalat satışları, stokları, toptan satışlar dataları yayımlanacak.

Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, Global Karşılıklı Bağımlılık Merkezi 40. Yıllık Para ve Ticaret Konferansı ve Global Vatandaş Ödül Merasimi açılış konuşmasını yapacak (17.00).

Fed’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, Senato Bankacılık Komitesi’nde sunum yapacak (18.00).

ABD Merkez Bankası(Fed) İdare Şurası Üyesi Lisa Cook, İktisat, Finans ve Merkez Bankacılığında Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Konferansında ‘Kadınlar ve Yetersiz Temsil Edilen Gruplar için Covid Sonrası Zorluklar’ isimli sanal tartışmaya katılacak (17.00).

Fransa Merkez Bankası Lideri Francois Villeroy de Galhau, Tokyo’daki 2022 Paris Europlace Uluslararası Finans Forumu’nda konuşacak (20.30).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) İdare Şurası Üyesi Frank Elderson, Frankfurt’ta Almanya Merkez Bankası(Bundesbank) ev sahipliğinde düzenlenen Euro Finance Week Akşam Yemeği’nde konuşacak (20.30).

Günün son verisi yüksek enflasyon sorunu yaşayan ülkelerin başında yer alan Arjantin’in tüketici fiyatları rakamları olacak.

Ülkede enflasyon en son aylık yüzde 6,2, yıllık yüzde 82,9 artış gösterdi (22.00). 

Endonezya, iki gün sürecek G20 toplantısına ev sahipliği yapacak.

AB Dış İlişkiler Konseyi Savunma Toplantısı gerçekleştirilecek.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, İngiltere’nin Avrupa Birliği ile gelecekteki ilgisi hakkında  meclis komitesinde konuşacak.

Şirket Haberleri

Akdeniz Yatırım Holding AŞ, bağlı iştiraki Salda Tarım ve Hayvancılık AŞ’ne 5,3 milyon TL bedelle arazi sattı.

Alfa Solar Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, 16 Kasım tarihinden itibaren Yıldız Pazar’da süreç görmeye başlayacak.

Avrasya Yatırım Holding AŞ, Soil Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ’yi 2,25 milyon TL bedelle Büşra Önsay’a satma kararı aldı.

CASA Emtia Petrol Kimyevi ve Türevleri sanayi Ticaret, borcuna karşılık Osmangazi ilçesinde bulunan akaryakıt istasyonunun 7 yıl periyodik işletme haklarını Oytun Pastırma’ya devretti.

MİA Teknoloji AŞ, ABD’de Metatiative LLC firmasının kuruluşunda %29 hisse sahibi olarak yer aldı.

Petkim’in kapsamlı planlı bakımı tamamlandı ve duruşlara son verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu