Haber

Sudan’da yoğunlaşan çatışmalarda sivil kayıp 100’ü geçti, ordu HDK’yı ‘dağıttığını’ açıkladı

Sudan’daaskeri yönetimin bir numarası General Abdülfettah el-Burhaniki numaralı pozisyon ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) Komutanı Mohammad Hamdan Dagaluİki ülke arasındaki güç mücadelesinin yol açtığı çatışmalar daha da şiddetlendi.

Al Arabiya’yakonuşuyorum Sudanlı Doktorlar Merkez Komitesi, bugün yapılan açıklamada, ordu ile HDK arasında çıkan silahlı çatışma sonucu başkent Hartum ve diğer yerler100’den fazla sivilin öldürüldüğünü duyurdu.

Yüzlerce kişi yaralandı

400’e yakın yaralının konuşması aktivist grubu, öldürüldü askeri işçiŞimdi saymanın mümkün olmadığını söyledi.

BBChalbuki “Bir tahmin, kayıpların sayısını 1100 olarak gösteriyor”o yazdı.

eski dostlar düşmana dönüştü

Ömer Beşir’inSudan’ı 30 yıl yönettikten sonra 2019’daki halk ayaklanmasıylaDevrilmesinin ardından görece bilinmeyen Burhan’ın askeri idarenin başına gelmesinde verdiği takviye ile değerli bir rol oynayan Dagalu, Cumartesi gününden bu yana Burhan’a karşı isyan bayrağını dalgalandırıyor.

Silahlı Kuvvetler Komutanı ve Geçici Egemenlik Konseyi Başkanı BurhanÖte yandan HDK’nın üslerine hava saldırıları düzenlendi. ‘isyancı’feshedildiğini duyurdu ve talimat verdi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, ‘Burhan, orduyla çatışan HDK’nın feshedilerek devlete karşı isyancı güç ilan edilmesine ve bu temelde hareket edilmesine karar verdi’ilan edildi.

‘HDK’ya ağır kayıplar verdiği’ iddiası

Cumartesi günü çatışmaların patlak vermesi “HDK’nın başkentin bazı yerlerinde ve farklı kentlerde Sudan Silahlı Kuvvetlerine karşı başlattığı başkaldırıdan kaynaklanıyor”belirtilen açıklamada, “Silahlı Kuvvetler isyancıları yenmeyi başardı ve ağır can ve ekipman kayıplarına neden oldu, birçoğunu teslim olmaya veya savaş alanından kaçmaya zorladı”iddia edildi.

‘Sivil kayıpları en aza indirme stratejisi çatışmayı uzatabilir’

Ordu ile HDK arasında ‘HDK’yı tamamen orduya entegre etmek’Plan nedeniyle son aylarda yaşanan çatışmalara değinilen açıklamada, çatışmaların uzayabileceğine dikkat çekildi:

“HDK’yı orduyla bütünleşmeye ikna etmeye çalışan ulusal, bölgesel ve uluslararası tüm arabuluculukların, HDK başkanlarının bu konuyu kabul etmedeki inatları nedeniyle başarısızlığa uğradığı belirtilmelidir. Silahlı Kuvvetler, devam eden savaşın ortasında. Feshedilmiş HDK kalıntılarıyla çatışmalar, siviller ile özel ve kamu malları arasındaki kayıpların en büyük sorumlusudur. En aza indirmeyi amaçlayan bir savaş stratejisi benimser, ancak bu, çatışmanın sona ermesini biraz geciktirebilir.”

‘İç mesele’ vurgusu

Hartum’daki akredite diplomatik misyonlarSudan Dışişleri Bakanlığı, tüm kampüslerin ve çalışanlarının korunması için gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, Arap ve Afrika ülkeleri ve uluslararası toplumDurumu sakinleştirme çabalarının takdir edildiğini de sözlerine ekledi.

Bu, Sudanlıların uluslararası müdahaleden uzak, kendi aralarında çözecekleri bir iç meseledir” dedi.

haberhisarcik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu