Ekonomi

Türk Deri Sektörü Kazakistan’a İhracatını Rekor Artışla Artırdı

Son 2 yıldır Kazakistan’ın radarına giren Türk deri sektörü, Kazakistan’a ihracatını 2023’ün ilk yarısında yüzde 124’lük rekor artışla 10.6 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkardı.

Kazakistan pazarındaki konumunu daha da güçlendirmek isteyen Türk deri sektörü, 29 Temmuz-2 Ağustos 2023 tarihleri ​​arasında Kazakistan’a sektörel ticaret heyeti düzenlemeye hazırlanıyor. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, Ekim 2021’de Kazakistan’a yaptıkları inceleme heyeti ve pazar araştırması sonucunda Kazakistan pazarında daha güçlü bir konuma gelebileceklerini gördüklerini ve hedef pazar olarak Kazakistan’ı seçtiklerini belirterek, ihracat sayısındaki gelişmenin haklı olduğunu kaydetti. onların kararlılığı.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki tarihi bağların iki ülke arasındaki dış ticaretin gelişmesinin önünü açtığını kaydeden Zandar, “Kazakistan’da Türk ihraç ürünlerinin marka değeri oldukça yüksek. Aynı zamanda güçlü kültürel iş birliğimiz iki ülke arasındaki ticaretimize de olumlu yansıyor. 2023’ün ilk yarısında Türkiye’den Kazakistan’a toplam ihracatımız yüzde 60 artarak 541 milyon dolardan 864 milyon dolara ulaştı. Kazakistan’dan 250 civarında firmanın katılmasını bekliyoruz” dedi. .

Kazakistan programı boyunca öncelikle fuar alanı ve toptancı hal yerlerini ziyaret edeceklerini bildiren Zandar, iki gün boyunca ikili iş görüşmeleri yaparak programı tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.

2023 yılının Ocak-Haziran döneminde Türkiye, Kazakistan’daki deri ve deri eşya ihracatını yüzde 124 artışla 10,6 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkarırken, ayakkabı ihracatı 16,5 milyon dolarla aslan payını aldı. Deri konfeksiyon sektörü Kazakistan’a 3,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, saraciye bölümü 1,5 milyon dolarlık ihracat performansı sergiledi. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu