Teknoloji

Yıldız Yiyen Kara Delik Görüntülendi!

Evrendeki en gizemli ve ilginç nesnelerden biri olan kara delikler hakkında bildiklerimiz her geçen gün artıyor. Şimdi, ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’den bilim adamları, karadeliğin bir bir yıldızı yiyen bir kara delik algılar . Araştırma bulguları The Astrophysical Journal Letters’da yayınlandı.

Çok ender rastlanan bir olayı gözler önüne seren bu an, bir kara deliğin bir yıldızı ilk kez bu kadar yakından yuttuğunu görmemizi sağlıyor.

Olay, 137 milyon ışıkyılı uzaklıktaki NGC 7392 galaksisinde gerçekleşti.

2015’te NGC 7392 galaksisinde tespit edilen parıltı (sol üst), 2010-2011’de galaksiden elde edilen gözlemler (sağ üst), Sol alt kısım, ilk ikisinin ortasındaki farkı ortaya koyarak tespit edilen TDE olayını ortaya koyuyor Görüntüler. Sağ alttaki görüntü galaksinin görüntüsüdür.

Her 10.000 yılda bir, süper kütleli bir kara delik yakındaki bir yıldızı paramparça ettiğinde galaksinin merkezi aydınlanır. “ gelgit bozulması olayıKısaca TDE olarak adlandırılan bu astronomik fenomende, kara delik yıldız malzemesini çekerken büyük miktarda radyasyon yayar ve bu da büyük parlamalara neden olur.

MIT araştırmacıları tarafından tespit edilen bu olay, şimdiye kadar gördüğümüz her şeyden çok daha yakın bir TDE gösteriyor. WTP14adbjsh olarak adlandırılan olay, 137 milyon ışıkyılı uzaklıkta gerçekleşti. NGC 7392galaksi ve bir yıldızı yutan bir kara deliğin ürkütücü parıltısını görmemizi sağlıyor.

Alışılmadık bir ışığa yakalanarak da bir ilki temsil ediyor. WTP14adbjsh, optik veya X-ışını yerine oldukça parlak kızılötesi parlaklık gözlemlendi. Bu, gerçekten yere bakmadığımız için gözden kaçırdığımız gelgit bozulma olaylarının olabileceğini düşündürmektedir.

MIT astrofizikçisi Christos Panagiotou şunları söyledi: Bu yakın TDE’yi bulmak, geleneksel yöntemlerle görülmeyen bu tür olaylar için istatistiksel olarak anlamlıdır. çok olabilirsinifşa ediyorum”diyor ve kara deliklerin ve ev sahibi galaksilerin tam resmini bulmak istiyorsak, onları kızılötesinde bulmaya çalışmamız gerektiğini ekliyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu