Haber

Yozgat Emniyet Müdürlüğü Sokak ve Yabani Hayvanlara Yem Bıraktı

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Emniyet Müdürlüğü Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) ekipleri, ani soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar üzerinde çalışma başlattı. HAYDİ polisi doğa ve yaşam alanlarına sokak ve yabani hayvanlara mama ve mama bıraktı.

HAYDİ polisi, Yozgat merkez ve tüm ilçelerinde harekete geçerek, soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarının yoğunlaştığı bölgeleri belirledi. Daha sonra polis aracıyla belirlenen bölgelere giderek sokak hayvanları için mama ve mama, kümes hayvanları için ekmek astılar, ağaçların altına yem bıraktılar. Kedileri elle besleyen ekip çalışanı, yabani hayvanları da unutmadı ve milli park çam korusunun iç bölgelerine mama bıraktı.

“RESTORANLARDAN SOL YEMEK VE EKMEKLERİ GETİRİYORUZ”

Milli parkın çamlıklarında temiz hava almak için gelenler, sokak hayvanları için de mama getiriyor. Yusuf Şen isimli vatandaş, “Güvenlik ekipleri sayesinde doğadaki hayvanlarımız için yem vb dağıtıyorlar. Sabahları elimizden geldiğince ekmek ve mama getiriyoruz. Artan mama ve ekmeği restoranlardan getirip dağıtıyoruz. Buradaki hayvanlarımıza.”

“HAVA ŞARTLARININ ŞİDDETLİ OLDUĞU GÜNLERDE KESİNLİKLE BESLEME YAPIYORUZ”

Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Başmüfettiş Fatih Çakır, periyodik olarak yiyecek bırakma çalışmalarının yapıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Zorlu kış koşullarında yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarımızı da unutmadık. Yozgat polisi olarak bunu periyodik olarak neredeyse iki günde bir, üç günde bir yapmaya devam edeceğiz ve onları beslemeye devam edeceğiz. Biz de HAYDİ grubumuzla birlikte, kar yağdığı ve hava koşullarının kötüleştiği günlerde mutlaka onları besliyoruz. “Verdiğimiz yemlerin yanı sıra fırından bayat ekmekleri de bırakarak aç kalmalarını engellemeye çalışıyoruz. Köpek ve kediler için ayrı ayrı, uygun yerlerde, çoğunlukla şehir dışında, hayvanların tutulduğu alanlarda.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu