Haber

Yunanistan’da devam eden orman yangınları kontrol altına alındı

Yunanistan’ın birçok yerinde 5 gündür devam eden orman yangınlarının büyük bölümü kontrol altına alınırken, Rodos Adası’ndaki yangının devam ettiği bildirildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, yangının etkisini artırmaya başlamasının ardından bazı otel, köy ve plajların boşaltıldığı belirtildi.

Yunanistan İtfaiye Sözcüsü Yannis Artopios, aralarında turistlerin de bulunduğu yaklaşık 2 bin kişinin deniz yoluyla tahliye edildiğini söyledi.

Tahliye operasyonuna 3 sahil güvenlik gemisi, bir askeri cankurtaran botu ve 30 özel botun katıldığını belirten Artopios, tahliye edilenlerin arasında yolcu gemileri, okul ve sporSalonda kalacağı belirtildi.

Artopios, destek ekiplerinin sabah erken saatlerde Ada’ya ulaşacağı bilgisini paylaştı.

Öte yandan Rodos’taki yangının “Yunanistan’da aktif olan tüm yangınların en tehlikelisi” olduğuna işaret eden yetkililer, söndürme çalışmalarına 200’den fazla itfaiye, 40 araç, 3 uçak ve 5 helikopterin katıldığını bildirdi.

Bugün hava sıcaklığının bazı bölgelerde 45 dereceye ulaşacağı ülkede yetkililer, “yangın riskinin yüksek” olduğu uyarısında bulundu.

Şimdiye kadar Türkiye, İsrail, Ürdün, İtalya ve Fransa’dan Yunanistan’a itfaiye uçakları ve helikopterleri gönderildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait 2 amfibi itfaiye uçağı ve 1 itfaiye helikopteri, 9 kişilik uçuş timi ile dün sabah saatlerinde Atina’ya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu