Haber

Yunanistan’ın Türkiye’nin olası bir drone operasyonuna karşı Minotaur isimli bir dronesavar geliştirdiği ileri sürüldü

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki tansiyon son periyotta yapılan karşılıklı açıklamalarla yeterliden uyguna tırmanırken Atina’da dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

“MINOTAUR” İSİMLİ DRONESAVARINI TANITTI

Yunan televizyonu ERT’ye çıkan Kostas Soukos isimli bir mucit, Türkiye’nin olası bir drone operasyonuna karşı bir savunma sistemi geliştirdiğini duyurdu. Devlet televizyonuna çıkıp açıklamalarda bulunan Soukos, Minotaur adını verdiği dronesavarı tanıttı.

300 KİLOVATLIK BİR LAZER SİSTEMİNE SAHİP

Larissa’da yaşayan Soukos, Yunan mitolojisinde boğa başına sahip bir erkek olarak tasvir edilen minotaurdan esinlendiği savunma sisteminde robotik bir altyapı olduğunu ve 300 kilovatlık bir lazer sisteminin bulunduğunu söyledi.

DRONELARI KÖR ETME YETENEĞİ VAR

Sözcü’de yer alan habere göre Soukos, “Bu savunma sisteminin Yunan hava sahasına giren droneları kör etme yeteneği var ve helikopterlerin termal detektörlerine karşı da görünmez olabiliyor” dedi. Soukos, “Yunanistan’ın uyumadığını gösterdik. Genç bilim insanlarımız ülkenin ivedilikle gereksinim duyduğu akıllı sistemleri üretmeyi başarıyor” dedi.

YUNAN ORDUSU ŞİMDİ BİR AÇIKLAMA YAPMADI

Yunan medyasında yer alan haberlerde, Yunan ordusundan yetkililerin Minotaur ile ilgili şimdi bir açıklama yapmadığına da dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu