Haber

Ecogreen, Türkiye’nin İkinci Büyük ve Yenilikçi Enerji Santrali’ni Devreye Almaya Hazırlanıyor

Türkiye’de güneş, biyogaz ve biyokütleye dayalı lisanslı santral portföyüne sahip tek şirket olan Ali Korkmaz, “Türkiye’nin en büyük ikinci ve en yenilikçi santralini devreye almamıza sayılı günler kaldı” dedi.

Ecogreen GES Grup Başkanı Ali Korkmaz, Ecogreen Enerji tarafından Niğde Bor’da inşaatı devam eden ve tamamlandığında yekpare alanda Türkiye’nin en büyük ikinci GES’i olacak 130 MWp Ecogreen YEKA-4 Niğde Bor-2 sözleşmesinin Mayıs 2022’de imzalandığını hatırlattı. “Ağustos sonunda tamamen devreye almayı planladığımız santralimiz ülkemiz için hizmete girdiğinde, teknolojisi ve çevre mevzuatı ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji yolculuğuna yakışır her yönüyle örnek bir tesis olacaktır. arazinin yerden yansıma maliyeti yüzde 28 ile Türkiye ortalamasının çok üzerinde çıktı.Bu durumu avantaja çevirmek adına panel seçiminde dual cam biface çalışmalarını tercih ettik.Bu sayede ayrıca dünyadan yansıyan ışınlardan da enerji üretiyoruz.Gün boyu güneşi takip eden ve takip sistemli paneller kullanarak enerji üretimimizi maksimuma çıkaracağız.Optimum güç hesaplarımıza kıyasla yüzde 30 daha fazla DC güç kuruyoruz. Yılda 300 GWh elektrik üretecek bir tesis kurmayı hedefliyoruz. Solar invertörler olarak depolama teknolojisini entegre edebilen üniteleri tercih ettik. Tesisimiz bugünden itibaren her yönden depolama teknolojisine hazırdır. Bu teknolojiyi çok yakından takip ediyor ve orta vadede tesisimize entegre etmeyi hedefliyoruz.”

“Bölgenin kalkınmasına önemli katkı sağlamayı hedefliyoruz”

Tesisin altyapının yüzde 80’ini, üst yapının ise yüzde 40’ını tamamladığını kaydeden Korkmaz, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki ağustos sonu prestijiyle 130 MWp tam kapasite gücümüzü devreye alıyoruz. Gürültü seviyemizi minimuma indirdik. Burada Avrupa Birliği tarafından belirlenen gürültü standartlarının yüzde 50 altında çalışıyoruz. Otonom güvenlik sistemleri yapıyoruz. Santralimiz.Alanımız çok geniş olduğu için askeri tesislerde kullanılan radar teknolojisi ile buraya otonom güvenlik sistemi kuruyoruz.Bu sistem 200 metre uzunluğa kadar tüm varlıkları tanıyabiliyor, yaklaşma durumuna göre uyarı sistemini devreye sokuyor. varlık ve tehlike oluşturabilecek bir durumda güvenlik birimlerine haber verir. Bu alanda string bazında tamamen izlenebilir bir sistem kurduk. Otonom hata tespiti, otonom sistem müdahalesi gibi birçok yapay zekayı içeren bir teknolojik altyapı geliştirdik. Hatalara.Sistemimize entegre ettik.Bölge halkının büyük çoğunluğundan burada istihdam sağladık.Bu bölgede hayata geçireceğimiz sosyal sorumluluk projeleriyle bölgemizin kalkınmasına önemli katkı sağlamayı hedefliyoruz. gelecekte. Ecogreen YEKA-4 Niğde Bor-2 130 MWp Güneş Enerji Santrali’ni iki ay sonra Türkiye’nin en yenilikçi santrali olarak devreye aldığımızda bize ve ülkemize yakışan büyük bir projeyi bölümümüze kazandırmış olacağız” – DENİZLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu