Haber

Hırvatistan ve Slovenya, Ukrayna’ya yardıma devam edecek

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Glic-Radman ve Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon ülkelerinin Ukrayna’ya yardım etmeye devam edeceklerini söylediler.

Grlic-Radman ve Tanja Fajon, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanlarını bir araya getiren AB Dış İlişkiler Konseyi huzurunda açıklamalarda bulundu.

Glic-Radman, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının birinci yıldönümüne girdik. Maalesef savaşın sonu yakın değil ama Ukrayna ile dayanışma içinde olmak çok önemli. Birlik olmamız, sabırlı olmamız ve dirençli olmamız gerekiyor.” söz konusu. söz konusu.

Ülkesinin Ukrayna’ya yardım etmeye devam edeceğini kaydeden Glic-Radman, Ukraynalılar için zihinsel ve sosyal rehabilitasyon çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

Grlic-Radman, bugün Moldova Dışişleri Bakanı Niku Popesku ile görüşeceğini bildirdi. Moldova gerçekten zor durumda ve onları desteklemek zorundayız.” dedi.

Afganistan’ın zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Hırvat Bakan, “Afganistan’da insani bir durum var ve bu önemli bir sorun. Başta kadınlar ve kız çocukları olmak üzere Afgan halkına yardım etmek için elimizden geleni yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Çin’in Rusya’ya silah gönderme ihtimali sorulduğunda Slovenya Bakanı Fajon, “Benim çağrım bunu yapmamak (silah gönderme). Altyapıyı yok etmek, sivilleri ve çocukları öldürmek için gönderilen her silah Ukrayna’daki savaşı daha da tırmandırıyor” dedi. cevabı verdi.

Barışı görmek istiyoruz ve Ukrayna’daki savaşı durdurmak için her şeyi yapmalıyız” dedi. Fajon ifadesini kullanarak şöyle devam etti:

“Ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’ya yardım edeceğiz çünkü bu Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı bir savaş. Bu iki ülke arasındaki bir savaş değil. Her ülke gibi Ukrayna’nın da bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için çaba gösterme hakkı var. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu