Haber

Kimpur, Yenilikçi Çözümleriyle Düzce’de Üretim Faaliyetlerine Başlıyor

Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan kimya sanayi kuruluşu Kimpur, Düzce’deki yeni üretim tesisinde ilk üretimini gerçekleştirdi. Kimpur, PEKİNTAŞ A.Ş. ile ortak kurduğu bu çağdaş tesiste yıllık 65 bin ton kapasite ile çalışmayı hedefliyor.

Türkiye’nin önde gelen kimya sanayi şirketlerinden biri olan Kimpur, sürdürülebilir büyümesini sürdürüyor. Kimpur, Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yaptığı yatırımla yeni üretim tesisine çağdaş bir başlangıç ​​yaparak sektördeki yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor. Toplam maliyeti yaklaşık 400 milyon TL olan yatırımda; İlk etapta yaklaşık 30 bin ton poliüretan sistem üretebilecek altyapı çalışmaları tamamlanmış ve bu tesisten üretime geçilmiştir.

Gebze’deki mevcut üretim tesisi büyüme planlarına artık cevap veremediği için Türkiye’deki ikinci üretim tesisini Düzce’de kurmaya karar veren Kimpur, bu değerli projede Pekintaş AŞ ile işbirliği yaptı. Yıllık 65 bin ton kapasiteye ulaşılması hedeflenen yeni yatırımda, mevcut eser seti 50 bin ton olan poliüretan sistemleri, 5 bin tonluk yeşil eser yelpazesi kapsamında PET artıklarından sentezlenen polyester polyol için geri dönüşüm tesisi yer alıyor. bin ton, 10 bin ton ek kapasite ise ‘eva granül hammadde’ olacak. Hedef, 2022-2024 döneminde bu kapasitelere ulaşmak.

Kimpur, güneş enerjisi sistemlerine yatırım yaparak, üretimde enerji maliyetlerini düşürmeyi, ihracat ve iç pazarda rekabetçi bir yapı oluşturmayı hedefliyor ve sürdürülebilirlik hedeflerine odaklanıyor. Bu yeni yatırım, toplam elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 55’ini karşılamayı ve yılda yaklaşık 679 ton karbondioksit salınımını azaltmayı hedefliyor.

“Sürdürülebilir Büyüme ve Hedeflerimiz”

Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, poliüretan sektörünün lider firması olarak sürdürülebilir büyümeye ve çevre dostu çözümlere önem verdiklerini vurguladı. Mizrahi, İSO 500’de 314. sırada yer almanın yanı sıra Türkiye’nin ‘İlk 1000 İhracatçı’ listesinde de ilk 500’de yer aldıklarını bildirdi. Hedeflerine ulaşmak ve dünya sıralamasında ilk 10’a girmek için yurt dışı ve Düzce yatırımları ile mevcut kapasitelerini 200 bin tona çıkarmayı planladıklarını belirtti. Kimpur olarak Türkiye’nin geleceğine güvenle yatırım yapmaya devam edeceklerine inandıklarını ve Düzce için değerli bir sanayi kuruluşu olacaklarını belirten Mizrahi, gelecek hedeflerini de paylaştı.

“Kapasite Artırımı ve İhracat Taban Hedefi”

Kimpur CEO’su Cavidan Karaca ise Türkiye’de ikinci üretim tesisini Düzce’de kurarak kapasite kullanım oranlarını artırmayı ve çevre dostu ürün yelpazesini genişletmeyi hedeflediklerini belirtti. Karaca, üretime başlamaları ile birlikte iç pazara zemin oluşturmanın yanı sıra ihracat pazarları için de değerli bir üretim üssü olacaklarını ifade etti.

Türkiye’nin kimya sektöründeki gücüne güç katan Kimpur, yeni üretim tesisiyle birlikte çevre dostu ürünleri ve yenilikçi çözümleriyle daha yeşil bir geleceğe katkı sağlamaya devam edecek.

Kimpur’un yeni yatırımı, Türkiye ekonomisine ve çevreye olan katkısını artırarak ve gençlere istihdam sağlayarak sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-kosk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu