Haber

Kremlin Sözcüsü Peskov: “Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması Ukrayna’daki askeri operasyonları etkilemeyecek”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batılı ülkelerin Rus petrolüne getirdiği tavan fiyat uygulamasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması Ukrayna’daki askeri operasyonları etkilemeyecek.”

Avrupa Birliği (AB) ve G7 ülkelerinin Rus petrolüne tavan fiyat uygulama kararına Rusya’dan tepkiler gelmeye devam ediyor. Rusya’yı ekonomik olarak zora sokması beklenen kararın Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri harekâtını etkilemeyeceğini belirten Peskov, “Rusya Federasyonu ekonomisi, kendi içindeki tüm ihtiyaç ve gereksinimleri tam olarak karşılayabilecek potansiyele sahip. özel bir askeri harekât çerçevesinde olması ve bu tür engellerin operasyonları etkilemeyeceğini, ancak bu tedbirlerin küresel operasyonları etkilemeyeceğini, enerji piyasasındaki istikrarı mutlaka etkileyeceğini söyledi.

Peskov, tavan fiyat uygulamasına yanıt vereceklerini belirterek, “Karar hazırlanıyor. Herhangi bir tavan fiyatı tanımayacağımız açık. Yaptırımlar nedeniyle elbette bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Ancak bunlar kritik olmadı. Uzmanlar, Rusya ekonomisinin bu koşullara uyum sürecini görüyorlar: “Bunu inkar etmek profesyonel bir yaklaşım olmaz. Yaptırımların Avrupa ülkelerine verdiği zarara sessiz kalmak profesyonel bir yaklaşım olmaz.” – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu