Haber

Mısır’da 3 bin 500 yıl öncesine ait firavunun mezarı bulundu

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cambridge Üniversitesi’ndeki Eski Eserler Yüksek Konseyi ve Çağdaş Devlet Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle oluşturulan Mısır-İngiliz ortak ekibi, Luksor’da yaptıkları kazılarda daha önce bilinmeyen bir firavun mezarı ortaya çıkardı. .

TUTMOSE ÇAĞINDAN KALMA OLASILIĞINI DÜŞÜNEREK

Tarihi Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Vezir. Bu keşfin önemi, bugüne kadar mezarda ortaya çıkarılan en eski kanıtların Thutmose dönemine ait olabileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.‘ O konuştu.

“KRALİYET EŞLERİNDEN VEYA PRENSESTEN BİRİNE SAHİP OLABİLİR”

İngiliz arkeoloji grubunun lideri Piers Lutherland şunları söyledi: Bulunan mezar, I. Thutmose’un saltanatının kraliyet eşlerinden veya prenseslerinden birine ait olabilir ve bunların büyük çoğunluğu şimdiye kadar ortaya çıkarılmadı.’ sözlerini kullandı.

Buluntunun bulunduğu arkeolojik alanı denetleyen bir hükümet yetkilisi olan Muhsin Kamil, ortaya çıkarılan mezarın eski çağlardaki seller sonucu korkunç durumda olduğunu kaydetti.

Mısırlı grup lideri Fethi Yasin, grubun kazıların ve tüm mezarlığın arkeolojik belgelemesine devam edeceğini, bunun da mezarlığın mimari planlaması ve sanatsal unsurlarının daha net ortaya çıkmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Firavun Thutmose I, Eski Mısır’ın 18. Hanedanlığı döneminde hüküm sürdü.

haber-kavaklidere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu