Haber

Polonya, Ukrayna’ya tank teslimi için Almanya’ya resmi başvuruda bulundu

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ordu envanterinde bulunan Alman yapımı Leopard tanklarının bir kısmının Ukrayna’ya verilmesi için Almanya’ya resmi izin başvurusunda bulunduklarını açıkladı.

Ukrayna-Rusya savaşında 11 ayı geride bırakırken Batılı ülkeler, Ukrayna’ya Leopard 2 tankları göndermesi için Almanya’ya baskı yapmaya devam ediyor. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya gönderilecek Alman yapımı Leopard tankları için Almanya’ya resmi başvuru yapıldığını duyurdu. İzin başvurusunun Almanya’ya ulaştığını belirten Bakan Blaszczak, Berlin yönetimini Ukrayna’yı Leopard tanklarıyla destekleyecek devletler koalisyonuna katılmaya çağırdı. Blaszczak, “Bu bizim ortak kaygımız, çünkü tüm Avrupa’nın güvenliği tehlikede” dedi.

“Almanya olsa da olmasa da Ukrayna ve Avrupa bu savaşı kazanacak”

Öte yandan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki geçen hafta sonu, Almanya’nın Ukrayna’ya Leopard tankları tedarik etmeyi kabul etmemesi halinde ülkesinin diğer devletlerden oluşan “küçük bir koalisyonun” parçası olarak envanterindeki Leopard tanklarını vermeye hazır olduğunu söyledi. Morawiecki, “Almanya olsun ya da olmasın, Ukrayna ve Avrupa bu savaşı kazanacak” demişti.

Ukrayna’nın beklediği Leopard 2 tankları

Alman Krauss-Maffei Wegmann firması tarafından üretilen ana muharebe tankı Leopard, ilk olarak 1979 yılında Alman ordusu tarafından kullanıldı. Söz konusu tankın en son versiyonu olan Leopard 2 tankları, Türkiye, Polonya, İspanya, Yunanistan tarafından kullanılıyor. , Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya, İsviçre ve Avusturya bugün. Almanya Dışişleri Bakanı Anna Baerbock, Polonya’nın Ukrayna’ya Leopard 2 tankları göndermesine engel olmayacaklarını söyledi. – VARŞOVA

haberizmit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu