Ekonomi

Putin, Rusya’da artan üretime rağmen ilaç fiyatlarının yükseldiğini söyledi

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ülkesinde uyuşturucu üretiminin önemli ölçüde arttığını belirterek, “Ancak bazı ilaçlarda açık var ve fiyatlar arttı. Belirli dönemlerde stokların zamanında oluşturulması gerekiyor.” dedim.

Putin, başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmede ülkedeki ilaç sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ülke pazarında Rus yapımı ilaçların yüksek paya sahip olduğuna işaret eden Putin, “Geçen yılın ilk üç çeyreğinde ilaç üretimini yüzde 22 artırdık ve pazarın yüzde 60’ı Rusya’da üretilen ilaçlarla ilgili. Rusya.” sözünü kullandı.

Buna rağmen ülkedeki ilaç fiyatlarının arttığına işaret eden Putin, “Ancak bazı ilaçlarda açık var ve fiyatlar arttı. Belirli dönemlerde stokların zamanında oluşturulması gerekiyor.” dedim.

Rusya’nın dünyanın en büyük doğal gaz üreticilerinden biri olduğunu ifade eden Putin, “Talebin yoğun olduğu kış ve sonbahar dönemlerini geçirmek için doğalgazı yer altı depolama tesislerine pompalıyoruz. Perakende sektörü için de aynısını yapıyoruz. Tabii ilaç sektöründe farklı nüanslar var ama aynı yaklaşımda bulunulabilir.” dedi.

Söz konusu yaklaşımın ilaç piyasasını daha istikrarlı hale getireceğini belirten Putin, Rusya’nın ilaç ithalatına kısıtlama getirmediğini ve birçok yabancı şirketle iş birliğini sürdürdüğünü kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu