Haber

Taliban, Pakistan’da artan terör saldırılarına karşı güvenlik önlemlerinin artırılması çağrısında bulundu

Taliban, son dönemde Pakistan’da artan terör saldırıları nedeniyle İslamabad yönetiminin güvenlik önlemlerini artırması gerektiğini savundu.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, Taliban yönetiminin “Afganistan topraklarının komşu ülkeler başta olmak üzere hiçbir ülke için tehdit oluşturmasına izin vermeyeceklerini” ifadesini yineledi.

Pakistanlı yetkililerin Taliban yönetimiyle ilgili tezleri reddettiklerini vurgulayan Mücahid, komşu ülkelerde güvenlik sorunu istemediklerini ancak buradaki güvenliğin sağlanamamasından kendilerinin sorumlu olmadığını söyledi.

Mücahid, “Pakistan kendi güvenlik durumunu dikkatli bir şekilde yönetmeli. Çözüm arayışları kendi evlerinde olmalıdır.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Afganistan’da son bir yılda düzenlenen bombalı saldırılara katılan Pakistanlı terör örgütü DEAŞ’a mensup 18 kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin de yakalandığını belirten Mücahid, “Afgan hükümeti Pakistan’ı suçlamak yerine güvenlik tedbirlerini artırdı ve güvenlik önlemlerini artırdı. Elhamdülillah sonuçlarını görüyoruz.” ifadesini kullandı.

Bu bölgede meydana gelen terör saldırılarını “büyük bir komplo” olarak nitelendiren Mücahidler, baskınlar için ortak çözüm aranması gerektiğini savundu.

Pakistan’dan Taliban’a uyarı

Pakistan Çatışma ve Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nün verilerine göre bu yılın ilk 6 ayında terör saldırıları 2022’ye göre yüzde 79 arttı.

Pakistan’da son haftalarda artan terör saldırıları, Afganistan ile Pakistan arasındaki tansiyonun yeniden yükselmesine neden oldu.

İslamabad, bu baskınların Afganistan merkezli Pakistan Talibanı (TTP) tarafından planlanıp yönetildiğini iddia ediyor, ancak Afganistan bunu reddediyor.

Başta Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif olmak üzere Pakistanlı yetkililer, Taliban geçici hükümetine yaptıkları çağrılarda, Pakistan’da gerçekleştirilen terör saldırılarına Afgan vatandaşlarının da katıldığını belirterek, Afganistan topraklarının sınır ötesi terörizm için kullanılmasına son verilmesini talep etti.

Pakistan ordusu ve devlet adamları, TTP’nin Afganistan’da güvenli limanlara ve hareket özgürlüğüne sahip olması ve Doha Anlaşması’na uymaması nedeniyle Taliban’ın süreksiz yönetimine karşı defalarca açıklamalarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu